Trikotillomani – Kıl Koparma HastalığıYazar: admin | Psikolojik Sıkıntılar, Sağlık, Trikotillomani | 28 Şub 2012 | 0 Yorum

trikotillomani-kıl koparma hastalığı

trikotillomani-kıl koparma hastalığı

Trikotillomani nin tıp dilinde adı dır bizim bildiğimiz kıl koparma hastalığı. Yalnız kıl koparma derken öyle basit bir kıl koparma operasyonu değildir deriden ayırana kadar koparmaktır bu hastalığın amacı.

Trikotillomani sözlük bakımından üç kelimeden oluşuyor.

Saç (thrix)
çekme (tillein)
mania (mani, duygusal taşkınlık)

Saç ya da kaş kirpik, ya da diğer vücut kıllarını yolma davranışı öncesinde kişi rahatsız edici bir gerginlik yaşar. Bu hastalığın çok tehlikeli bir de yönü bulunmakta bu hasta kıllarını koparmakla kalmayıp yutabiliyor da ve bu durum çok ciddi hastalıklara yol açmaktadır bağırsakta top haline gelen kıllar bağırsak tıkanmalarına kadar ilerliyor.

Trikotillomani hastalığı sadece kendi saçlarını değil başkalarının kıllarını, hayvanların kıllarını, halı kıllarını, oyuncak kıllarını koparma gibi değişik reaksiyonlarda da görünebiliyor.

Hastalığın yaşı çok erken baş gösterebiliyor ama en çok 12-14 yaş aralığında beliriyor. Kadınlarda en çok rastlanan hastalık olarak belirlenen Trikotillomani hastalığına erkeklerde sakal ve bıyık yolma gibi farklı davranışlar sergilemektedirler.

Trikotillomani nin başlama sebeblerinden olan kaygı bozuklukları, alkol ve madde kullanımı ve diğer dürtü kontrol bozuklukları eşlik eder.

Bu hastalığı bir nevi kısa bir süre kısıtlamak için parmak bandajları ve kılları saklayacak türde bere gibi alet edevatlar kullanılır (çok fayda göstermez).

İlaç tedavisi ile bu hastalık giderilebilir ancak sadece ilaç değil ilaçla beraber psikoterapi de alması gerekmektedir.

Geçmiş olsun…

Benzer YazılarYorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

FaceBook Sayfamız

Popüler Yazılar

Son Yorumlar